Policjanci przeprowadzą działania „NURD”

25 lutego 2021, 20:21

Już jutro, 26 lutego policjanci z Pruszcza Gdańskiego przeprowadzą działania p.n. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów, krzyżujące się główne ciągi komunikacyjne, ale także drogi bez wydzielonych chodników czy dróg rowerowych będą pod szczególnym nadzorem mundurowych.

Jutro, 26 lutego policjanci w całym kraju przeprowadzą działania p.n. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na miejsca, gdzie ryzyko niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów jest największe. Oczywiście nie będzie taryfy ulgowej dla kierujących, którzy lekceważąc zasady bezpieczeństwa, powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą też oczywiście reagowali na nieprzestrzeganie przepisów przez pieszych i rowerzystów. Zdarza się tak, że ci właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pamiętają o swoich uprawnieniach, lecz zapominają o obowiązkach na drodze.

Funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego będą szczególnie skupiać się na miejscach, gdzie występuje największe natężenie ruchu pieszego i rowerowego. Przejścia i przejazdy dla rowerzystów, krzyżujące się główne ciągi komunikacyjne, ale także drogi bez wydzielonych chodników czy dróg rowerowych będą pod nadzorem mundurowych.

Policjanci apelują do kierowców o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach, gdzie jest duży ruch pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze przypominają, że do znacznej części zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego dochodzi na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów. Należy pamiętać, że większość z kierowców uczestniczy też w ruchu drogowym jako pieszy lub rowerzysta. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo na drogach zależy od wszystkich, którzy z nich korzystają.

Mundurowi przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez pieszych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym i zachęcają do ich stosowania przez niechronionych uczestników ruchu drogowego w każdym przypadku. Znacząco wpływa to na możliwość dostrzeżenia przez kierowcę pieszego czy rowerzysty, a to wprost przekłada się na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

Policjanci apelują też do rodziców i opiekunów o pilnowanie swoich dzieci na drodze oraz w jej pobliżu. Może się zdarzyć tak, że niefrasobliwość dorosłych i brak należytej uwagi poświęconej dzieciom skutkuje niebezpiecznym zdarzeniem drogowym, a nawet śmiercią.

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola