6.10.2018 POKAZ FILMÓW „OSTATNI MÓWIĄ” W TRĄBKACH WIELKICH

02 października 2018, 08:35


Polacy i Niemcy. Katolicy i protestanci. Ci którzy tu mieszkali i ci, którzy przybyli po wojnie. Miłość, wspólna praca, życzliwość, ale także sąsiedzkie waśnie. Czasami prowadzące do prawdziwych dramatów. Wspólne życie w różnych, nie zawsze sprzyjających okolicznościach, w niezwykłym miejscu, jakim jest, z socjokulturowego punktu widzenia, Gmina Trąbki Wielkie. Położona na styku kilku krain geograficznych. Ojczyzna Polaków, Niemców, Kaszubów, Kociewiaków. Tych tutejszych i przybyłych.
I właśnie o nich opowiada cykl filmów „Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich”.
Premiera pierwszych pięciu odcinków odbyła się w dniu 1 grudnia 2017 roku. Wystąpili w nich: Agnieszka i Helena Kinder z Trąbek Wielkich, Gertruda Goyke z Postołowa, Rozalia Konieczna z Sobowidza, Jadwiga i Paweł Schützmann z Granicznej Wsi oraz Bronisław Marszałek z Rościszewa.
Teraz kolej na następne cztery. Zaprezentowane zostaną one w dniu 6 października 2018 roku (sobota) o godzinie 15.30 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich.
Ich bohaterami będą:
Władysław Gajęcki z Domachowa,
Mieczysława Stosio z Mierzeszyna,
Helena Gordon z Warcza,
Agata Halba z Trąbek Wielkich
Wywiady z cyklu „Ostatni mówią w Trąbkach Wielkich” to wyjątkowy w swoim rodzaju dokument historyczny. Trzeba posłuchać. Trzeba zobaczyć.
Wywiady zebrał i opracował zespół historyków i dziennikarzy www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl w składzie: Karolina Białke, Aneta Duraj, Bartosz Gondek, Paulina Kucina i Marek Kozłow.
Zapraszamy.
Źródło: GBP

Komentarze

Czy jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola